IP Ürünlerimizde SIP Protokollü Ürünleri Neden Tercih Etmiyoruz

İNTERKOM SİSTEMLERİNDE SIP PROTOKOL KULLANIMINA BAGLI GÜVENLİK ENDİŞELERİ

SIP Protokolü, akıllı telefonunuzla interkom sistemi arasındaki iletişimi sağlayan ve gelişmekte olan bir protokoldür. Akıllı telefondaki uygulamalar sayesinde interkom ünitelerine ulaşmak cazip gibi gözükse de, bazı güvenlik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bunlar;

Hala gelişmekte olan bir protokol olduğundan günümüzde güvenirliliği teknolojik alanda hala sorgulanmaktadır.
Günümüzde akıllı telefonlar siber saldırılara karşı güvenliği en zayıf olan teknolojik aletlerin başında gelir. Bunun en iyi örneği de, çok yakın zamanda bir ödül töreninde gerçekleşen ve birçok ünlü kişinin telefonundaki özel dosyalarının hacklenip internet ortamına sızdırılması olayıdır. Bu yüzden SIP protokolünü interkom sistemlerinde kullanmak ciddi güvenlik zafiyetlerine sebep olacaktır. Örnek vermek gerekirse, bir kişinin telefonunun hacklenip kapıyı açma vakalarının yaşanması kolay bir muhtemel olabilir.
SIP Protokolünün kullandığı dil, interkom sisteminin kullandığı iletişim dilinden farklıdır. Bundan dolayı, interkom sisteminin işlemcisinde ne zaman olacağı belirsiz aşırı yüklenmelere sebep verir. İnterkom işlemcisi SIP protokolünün kullandığı dili kendi diline çevirmek zorunda olduğundan dolayı, interkom sisteminde kilitlenmeler, donmalar ve yavaşlamalarla iletişim kopukluluklarına sebebiyet vermektedir.
Bunlara ek olarak istenilen bazı özellikler çok kullanışlı olmamasının yanı sıra aynı güvenlik zafiyet sebebiyet verebilir. Örneğin, Yandex harita ve hava durumu özelliğinin eklenmesi, günümüzde çoğu insanın akıllı telefonundaki uygulamalar sayesinde evinde oturarak cebindeki telefonla ulaşabileceği bilgileri, kapıya kadar gidip bakmasından daha kullanışlı ve kolay olacağı kanaati içerisindeyiz. Ayrıca bu tip sistemler interkom sisteminin kullandığı network sisteminde ön görülemeyen network bant genişliğine sebebiyet verip kapıdaki misafir veya kapı kilidini açmak gibi fonksiyonların o anlarda gerçekleşmesini engelleyecektir. Bu da müşteri şikâyetine teknik servislere müracaat edilip kontrol edildiğinde network bant genişliği normale döndüğünden sistemin normal olduğu raporu verilmek zorunda kalınmaktadır. Bu konular müşterileri çıldırtan çözümsüz işler olup tasarım hatalarıdır ve herkesin başını ağrıtmaktadır. Özelliğin kullanışsızlığı yanı sıra, sistemin internet ortamına açılmasına sebebiyet vermesinden ötürü ciddi güvenlik zafiyetlerine sebep olacaktır. İnternet ortamındaki zararlı yazılımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Botech Güvenlik Sistemleri olarak, şirketimizin temel politikası güvenliktir. Bu sebepten dolayı istenilen özelliklerin çoğu güvenlik zafiyetine sebebiyet vermeyecek bir şekilde interkom sistemi işlemcisini yormayan ve var olan network tesisatını kullanmadan teknikler, yazılımlar ve modüller ile yapılması için çalışmalarımız belli bir boyuta ulaşmış olup ilerleyen zamanlarda ürünler upgrade edilerek kullanıma sunmayı planlamaktayız. Örneğin;

Site sakinlerinin, yönetim platformuna yorum, öneri, şikâyet yapabilme imkânı yazılım ile kendi dairesindeki internet üzerinden interkom sisteminin iletişim dilinden anlayan gateway modülü ile bulut sistemleri üzerinden yapılabilir.
Konsiyaj hizmetleri de yazılım ile kendi dairesindeki internet üzerinden interkom sisteminin iletişim dilinden anlayan gateway modülü ile bulut sistemleri üzerinden yapılabilir.
1250 dairenin olduğu bir blokta bu hizmetlerin yukarıdaki teknik ve yöntemlerle yapılması şiddetle tavsiye olunur.

1250 dairenin olduğu bir blokta interkom sisteminde network bant genişliğinin internet ile irtibatlı ve tüm bu hizmetlerin çıkış noktasının tek olması, internet alt yapısının Türkiye de asimetrik yapısından dolayı (indirme hızının ¼ oranında altında olan yükleme hızıyla yapılacağı düşünülürse) en yüksek yükleme abonelik paketiniz ne olursa olsun isterse 32 Mps indirme hızınız olsun yükleme hızınız 2048 Kps geçemez. İnternet hızlarının gerçeği ülkemizde böyle iken ısrarla interkom üzerinden ve interkom networkü üzerinden konsiyaj hizmetlerinin tek çıkış noktasından yapmakla, hizmetlerin kullanım zamanlarının sabah saatleri, akşam saatleri ve hafta sonları gibi yoğunluğun oldu zamanlarda aksaklıkların olması kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bu olumsuz yanları göz önünde bulundurarak gerekli değişiklikleri yaparak tedbirler alacağınız düşünerek yukarıdaki bilgileri tarafınıza iletmeyi görev olarak görmekteyiz.

Saygılarımızla
BOTECH GÖRÜNTÜ GÜVENLİK SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Hızlı İletişim
Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.
Adil Mh. Demokrasi Cd. No:19 PK: 34935
Sultanbeyli, İstanbul / Türkiye
MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Ürünlerimizle ilgili her türlü talep, soru,
görüş ve değerlendirmeleriniz için,
müşteri hizmetlerimize 7/24
ulaşabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerimize ulaşmak için
tıklayınız!